Jak drží hraniční znaky v zemi ?

    Vážení geodeti.

       Aktuální Vyhláška o katastru nemovitostí č. 357/2013 Sb. ve své deváté části neurčitě uvádí, že hraniční znaky mají být opatřeny zařízením, které brání snadnému vytažení znaku ze země. Co je to snadné vytažení ? Zároveň vyhláška předepisuje rozměry znaků. Některé znaky mohou v zemi držet jako čert, přestože rozměrové požadavky nesplňují - viz kotva FENO z mého následujícího pokusu.

    Provedl jsem zkoušku vytažení různých znaků ze země a pořídil níže přiložené videozáznamy a fotografie.

Test spočíval v instalaci různých znaků do země běžným způsobem. Poté byly znaky pomalu vytahovány ze země vysokozdvižným vozíkem a přitom byla měřena síla potřebná k vytažení. Všechny znaky byly instalovány do tvrdé zeminy podél uježděné cesty, za stejných povětrnostních podmínek, kotvy byly v zemi stejně dlouhou dobu. Síla potřebná k vytažení byla měřena digitální váhou typ OCS-L, vloženou mezi vysokozdvižný vozík a kotvu. Maximální síla, kterou váha umí ještě změřit je 3000 N. Rozlišení 0,1 N.

Snažil jsem se o maximální objektivitu. Jestli máte někdo zájem, mohu pronajmout digitální váhu a vše si můžete zkusit sami :-).

Test jsem prováděl u šesti následujícíh kotev hraničních znaků, na obrázku "použité vzorky kotev .." shora : 

- kotva Hadovka                                                                                                                                                         - kotva FENO 50 cm                                                                                                                                                     - kotva FENO 60 cm                                                                                                                                                    - kotva Trník                                                                                                                                                              - konkurenční kotva 2                                                                                                                                                  - konkurenční kotva 1

Všechny kotvy měří na délku 50 cm, delší z kotev FENO měří 60 cm.

A výsledky ?

Hadovka                   -  potřebná síla k vytažení byla cca 2500 N.                                                                                      Kotva FENO 50 cm     -  potřebná síla k vytažení byla více než 3000 N                                                                           Kotva FENO 60 cm     -  místo videa jsem nechtěně fotil :-( , video proto není, bylo to výrazně více než 3000 N                          Kotva Trník               -  potřebná síla k vytažení byla více než 3000 N                                                                   Konkurenční kotva 1  -   potřebná síla k vytažení byla cca 780 N                                                                                  Konkurenční kotva 2  -   potřebná síla k vytažení byla cca 2900 N

Zhodnocení.

Všechny kotvy až na jednu drží v zemi dobře.

Vítězem testu byly kotvy FENO, které kladly vysokozdvižnému vozíku opravdu velký odpor, daleko přesahující měřící schopnosti mé digitální váhy. Proto kotvu FENO délky 60 cm jednoznačně doporučujeme používat i s hlavami 16 x 16 x 10 cm na hranice obcí - viz http://meridla.naturahradec.cz/plastova-hlava-velka-pro-feno-kotvy-360/

Kotva Trník rovněž prokázala své již dlouholeté kvality. První plastový dílek (ten nejhlouběji v zemi) se při vytahování převlékl přes špičku Trníku, což v praxi nenastane, pokud někdo nepoužije vysokozdvižný vozík :-). Špička sama o sobě zůstala pevně na dříku kotvy.

Nová kotva Hadovka se také dobře osvědčila. Plochy jejího vlnovitého tvaru úspěšně brání vytažení. Prostor mezi vlnovkami se zaplnil zeminou a tření mezi kotvou a zemí je dostatečně silné.

Konkurenční kotvy nebudu komentovat.

Váš pan Nátura

Kotva Hadovka
Kotva konkurence 1
Kotva konkurence 2
Kotva FENO 50
Kotva Trník


Použité vzorky kotev na test vytažení
Použité vzorky kotev na test vytažení
Váha OCS-L použitá na test
Váha OCS-L použitá na test
Před začátkem testu, kotvy v zemi
Před začátkem testu, kotvy v zemi
Před prvním vytažením
Před prvním vytažením
Detail uchycení kotvy k vytažení
Detail uchycení kotvy k vytažení
Kotva FENO po vytažení
Kotva FENO po vytažení
Kotva Hadovka po vytažení
Kotva Hadovka po vytažení
Konkurenční kotva 2 po vytažení
Konkurenční kotva 2 po vytažení
Konkurenční kotva 1 po vytažení
Konkurenční kotva 1 po vytažení
Kotva Trník po vytažení
Kotva Trník po vytažení

Provozovatelem tohoto serveru je NATURA HRADEC s.r.o.. Kopírování fotografií, textů je možné pouze se souhlasem provozovatele.
 
vyrobil INET-SERVIS.CZ, tvorba webů Hradec Králové | provozováno na systému INET-CMS